Keyifli Zamanlar – www.bitolga.com

4.5 G Hakkında Tüm Merak Edilenler Bu Yazımda Paylaşıyorum

4.5 G Hakkında Tüm Merak Edilenler Bu Yazımda Paylaşıyorum

Değerli Okurlarım Bilindiği Üzere 1 Nisan 2016 Tarihinde 4.5 G’ye Kavuşacağız. Kavuşacağız Kavuşmasına Ama Bunun Şuanda Maddi Olarak Ne Kadar Doğru Olabileceği Tartışılacak Bir Konu.

(BTK) Tarafından 26 Ağustos 2015’te İhale Edilen 4 Milyar Euro Değere Sahip 4.5 G Tam Olarak 40 Gün Sonra Hayatımıza Girecek.

4.5G ne işe yarayacak?

*Kamuoyunda 4.5G olarak bilinen IMT-Advanced, yüksek mobil hız ve yüksek data kapasitesi sunacak. İhtiyaç duyulan bilgi ve dosyalar yüksek hızda paylaşılıp, indirilecek. Dördüncü nesil mobil iletişim olarak adlandırılan bu teknolojiyle bulut uygulaması da daha verimli kullanılacak. Teknoloji Dahada Keyifli Olacak 🙂

Ekrandaki donma problemi bitecek mi?

*Evet. Bazen donarak izlediğimiz HD videoları artık donma, kasma derdi olmadan izleyebileceğiz.

*4.5G internet hızı, frekans, baz istasyonu, coğrafi koşullar, kapsama alanı, şebeke yoğunluğu, internet sitesinin durumu ve cihazın durumuna göre değişiklik gösterecek.

*Yani cihazınız normalde de donan bir cihazsa ‘4.5G işlemiyor’dan ziyade cihazınızda bir sorun var demektir.

Nasıl yararlanacağım?

*3 operatör de yardımcı olmak açısından kısa mesajla bilgilendirme yapacak. Ancak ilk olarak simkartı 4.5G uyumlu olmalı ve 4.5G destekleyen bir cihaz kullanılmalı.

Merak Edilen Diğer Bir Konu İse Ücreti Ne Olacak ?

*Vodafone’da simkart değişiklikleri 15 TL’lik işlem ücretiyle yapılıyor. 2009 sonrası alınan simkartlar kartlar ise 4.5G teknolojisine uygun kabul ediliyor.

*Turkcell’de 4.5G’ye herhangi bir geçiş ücreti uygulanmıyor. 4.5G uyumu için müşterilerin 2222’ye mesaj atmaları gerekiyor.

*Türk Telekom’da da 4.5G ücretsiz yapılıyor. Simkartın değişimi telefon numarasını etkilemiyor.

Faturama nasıl yansıyacak?

*4.5G ile kullanıcılar internete 10 kat daha hızlı bağlanacağından daha hızlı kota tüketecek.

*Bu yüzden 10GB gibi yüksek kotalı internet paketleri almak gerekecek.

*Şu anda 4GB’lık bir internet paketine ortalama 40 lira ödediğimizi düşünürsek, 70-100 lirayı gözden çıkarmak gerekecek.

10GB ile ne yapabilirim?

*58 bin 254 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

*724 dakikalık video izlersiniz.

*Her biri ortalama 4 dakikalık 2560 MP3 dinlersiniz.

*524 bin e-posta gönderebilirsiniz.

Ne kadar hızlı olacak?

*Kullanıcılar, 1 Nisan itibarıyla akı llı telefonlarında 4.5G sinyalini gördüklerinde, eskiye göre daha hızlı, yaygın ve kapasiteli bir internet deneyimi yaşayacak.

*4.5G ile cebimizdeki internet tam 12 kat daha hızlı olacak. Daha hızlı internet

*Şu anda 3G saniyede 28 Mbps (megabit) hız sunuyor. 4.5G’de bu hız saniyede 300 Mbps olacak. 4G dünyada ilk kullanıma sunulduğunda hız ortalaması 100 Mbps civarlarındaydı.

*2GB büyüklüğünde bir video 3G’de 780 saniyede indirilirken, 54 saniyede indirilebilecek.

*27 saniyede indirilebilen 50 megabaytlık bir müzik albümü 2 saniyede tamamen indirilebilecek.

*90 dakikalık futbol maçı 25 dakika yerine 3.5 dakikada indirebiliyor olacak.

Bilgiye erişim kolaylaşacak

*HD ve hatta 4K gibi daha yüksek kaliteli videoları kolayca izleneecek ve dilediğiniz her yerde HD kalitesinde TV yayınına mobil cihazdan ulaşabileceksiniz.

*Fotoğraf ve kısa video çekip sosyal medyada paylaşmanın yanı sıra yüksek hızda eşzamanlı canlı yayınlar yapabileceksiniz.

*100 milisaniye civarında olan gecikme süresi 4.5G teknolojisiyle yaklaşık 10 milisaniyeye düşecek. Bu yüksek veri hızları ve düşük gecikme süreleri sayesinde bilgiye erişim hızlanacak

Gecikme yaşanmayacak

*4.5G, çok oyunculu online oyunlar, yüksek performanslı bulut platformlarına erişim, ses ve görüntü akışı gibi hizmetlerde kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artıracak.

*3G teknolojisiyle 1 saat 15 dakikada indirilebilen bir Blu-ray film dosyası, 4.5G teknolojisiyle 11 dakikada indirilebilecek.

*İnternet üzerinden oynanan bilgisayar ve konsol oyunlarında gecikme ve duraksamalar yaşanmayacak.

*4.5G ile yüksek kaliteli sesli aramalar da yapılabilecek.

Uyumlu simkart nedir?

*LTE teknolojisi için minimum gereklilikleri yerine getiren kart tipi, USIM adı verilen kartlardır. Daha yüksek kapasiteli SIM telefon rehberi imkanı verir. 4.5G kullanabilmek için hem akıllı telefonun hem de kullanıcının simkartının 4.5G’yi desteklemesi gerekir.

*Kullanıcının telefonu 4.5G teknolojisini destekliyor ancak simkartı 4.5G’yi desteklemiyorsa, USIM ile değiştirilmesi gerekiyor.

4bucakG TIR’ı yollarda

Vodafone, 1 Nisan’da hizmete girecek 4.5G teknolojisi öncesinde kullanıcılara bu teknolojiyi yakından tanıtmak ve bire bir deneyimletmek amacıyla Türkiye’yi dolaşacak. ‘4bucakG’ isimli TIR’daki özel teknoloji kurulumu sayesinde tüketiciler 4.5G hızını deneyebilecek. İstanbul’dan yola çıkan 4bucakG TIR’ı ilk olarak İzmir’e gidecek. Vodafone, 4.5G için düzenlediği Türkiye turuyla Nisan sonuna kadar 1 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor.

 

Bu Güzel Yazımı Yorumlarınızla ve Paylaşımlarınızla Süslendirmeyi Unutmayın Lütfen 🙂 #bitolga

Kaynak

#bitolga Resmi Facebook Hesabı

#bitolga Resmi Facebook Fan Sayfası

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.