Keyifli Zamanlar – www.bitolga.com

Adaya Düşsen Yanına Alacağın 3 Şey [ Bu Adalara Düşmeyi Çok İstemezsiniz ]

Çocukluğumuzdan Bu Yana Hatta Yıl 2016 Olmasına Rağmen Değişmenyen Bir Soru ?

” Issız Bir Adaya Düşsen Yanına Alacağın 3 Şey ” Sorusunu Duymayan Yada Sorulmayan Yoktur Herhalde 🙂 Bu Güne Bugün Halen TV Programlarında Bile Ünlülere Sorulduğunu Duyarız !!

Kimine Göre Yanına Sadece Sevgilisini Almak İsteyenler ( Sanki Aç Kalınca Sevgilisini Yiyecek 🙂

Kimine Göre Telefon Elektrik Şarj Aleti, Kimine Göre Kıyafetlerini Kimine Göre Televizyon Kimine Göre 3 Kız Arkadaş Gibi Gibi 🙂 🙂 🙂

Bu Yazımda Bu Soru Sorulduğundan Bu Adalara Düştüğünüzde Yanınıza Ne Verilirse Verilsin Hayır Diyeceğinizi Duyar Gibiyim. Keyifli Okumalar Dilerim Yorum ve Paylaşımlarınız İçin Teşekkür Ederim.

 

1. Sokotra Adası

Hint Okyanusu’nda bulunan Sokotra Adası, Yemen’e bağlıdır. Afrika Boynuzu’nun 150 mil doğusunda ve Arap Yarımadası’nın 240 mil güneyinde yer alan ada, dünyadaki en tenha yerlerden biri.

Issızlığı ve sıcak ve kuru havasıyla dünyadaki en farklı yerlerden biri olan Sokotra Adası’nda yetişen bitkilerin üçte biri dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmuyor.

2. Kuzey Sentinel Adası

Kuzey Sentinel Adası, Hindistan’a bağlı Andaman Takımadaları’nda bulunan bir ada.

Bu ada üzerinde yaşayan yerlilerden dolayı çok özel; çünkü Sentineller, yeryüzünde modern medeniyetle bir bağları olmayan son halklardan biri. Sentineller, diğer halklarla görüşmeyi reddediyor ve dışarıdan gelenlere karşı düşmanca bir tavır sergiliyorlar.

2004’te Hint Okyanusu’nda gerçekleşen tsunamiden sonra, Hindistan hükümetine ait uçaklar kendilerine mızrak ve taşlarla karşılık veren insanları gözlemlemek için tüm ada boyuca uçtu. 2006 yılında ise botları adaya sürüklenen iki balıkçı Sentineller tarafından öldürülmüş ve cesetleri mercan kayalıklarına vurmuş halde bulunmuştu.

Bu Adaya Düşmeyi İstemezsiniz Herhalde 🙂

3. Bouvet Adası

Subantarktik’te bulunan Bouvet Adası, Norveç’e bağlı bir adadır. Antarktika kıtasının 1100 mil uzağında bulunan ada, gezegendeki en ücra ada. Bouvet’ye en yakın kara parçası olan Güney Afrika, 1600 mil uzakta yer alıyor.

Ada, 1739’da adaya adını veren Fransız Jean-Baptiste Charles Bouvet de Lozier tarafından keşfedilmiş. Ancak koordinat bilgilerinin yanlış okunması sebebiyle 70 yıl sonraya kadar tekrar bulunamamış.

4. Pitcairn Adaları

Pitcairn Adaları, Güney Pasifik Okyanusu’nda bulunan ve Büyük Britanya’ya bağlı olan ada grubu.

Pitcairn, dünyadaki en az nüfusa sahip hükümet. Adada yaşayan 56 kişi The Bounty gemisindeki isyancılar ve onlara eşlik eden Polinezyalıların torunlarından oluşuyor. HMS Bounty, 1789 yılında Güney Pasifik’te bitkibilimsel bir göreve çıkmış Kraliyet Donanması gemilerinden biriydi. Geminin kaptanı William Bligh, mürettebatı kendisine karşı bir isyan çıkardıktan sonra okyanusun ortasında bırakılmıştı. Bligh, mürettebatından kendisine sadık birkaç kişi ile birlikte, yanında hiçbir pusula ve harita olmadan Hollanda Doğu Hint Adaları’na 7 haftada ulaşmıştı. İsyancıların bir kısmı yakalanmaktan korktukları için  Pitcairn Adası’na yerleşmiş ve gemiyi de burada yakmışlardı.

5. Severnaya Zemlya (Kuzey Arsa) Adası

Rus Yüksek Arktik’inde bulunan takımada.

Bu adalar, Rusya ana toprağına yakın olmasına rağmen ilk olarak 1913 yılında keşfedildi ve erken 1930’lara kadar kayda geçirilmedi. Bu takımada, dünyadaki en geç keşfedilen takımada olma özelliğini taşıyor.

Bu adalar yaz ayları da dahil olmak üzere çok soğuk.

6. Tanna Adası

Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan Tanna Adası, Vanuatu Cumhuriyeti’ne bağlı.

Adada, Edinburgh Dükü Prens Phillip’in tanrı olduğuna inanan Kastom halkı yaşıyor. Eski bir hikayeye göre, bir dağ perisinin soluk tenli oğlunun denizaşırı ülkelere giderek güçlü bir kadınla evleneceğine, ancak daha sonra adaya geri döneceğine inanıyorlarmış. Bu inancın, kraliyet üyelerinin 1974 yılında adaya yaptıkları bir ziyaret sırasında koloni temsilcilerinin Prens’e gösterdikleri saygıya şahit olmaları üzerine ortaya çıktığına inanılıyor. Bu efsaneden habersiz olan Prens Phillip, adadaki insanlara çeşitli resimler göndermiş ve onlar da karşılığında ona hediyeler yollamışlardır.

 

bitolga Resmi Facebook Hesabını Takip Etmek İçin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.