Teknoloji Startup Girişim

Excel’de Sizi Uzman Yapacak 15 İpucu

  Excel’de Sizi Uzman Yapacak 15 İpucu

  Microsoft, excel programı için yeni güncellemeler ortaya çıkardıkça kullanıcılar da günlük ve iş yaşantılarında onlara zaman kazandıracak yeni fonksiyonlarla karşılaşıyor. Program kullanıldıkça ortaya çıkan sonuç kullanıcıları memnun ettiği için excel formülleri ile zaman kazandıran yeni ipuçları da paylaşılmaya devam ediyor. Yine ilgi çekici bir yazı olacak sizi uzman yapacak excel ipuçları konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum:


   

  1-Tüm hücreleri tek tıkla seçin

  excel-tek-tıkla-tum-sayfa
  Ctrl+A tuşları ile seçim yapabileceğiniz gibi hücre ve sütunların birleştiği köşe noktasına tıklayarak da çalışma sayfanızdaki tüm hücreleri seçebilirsiniz.

  2-Birden fazla dosyayı aynı anda açın

  Çalışmaya başladığınızda birden fazla dosya açmak için hepsini tek tek açmak zorunda değilsiniz.Açmak istediğiniz dosyaları seçip Enter tuşuna basarsanız seçtiğiniz dosyalar aynı anda açılacaktır.

  3-Farklı excel dosyaları arasında kolayca geçiş yapın

  Birden fazla dosya arasında geçiş yapmak can sıkıcı olabiliyor.Windows kullanıcıları olarak farklı dosyalar arasında fare kullanmadan geçiş yapmak için alt + tab tuş kombinasyonunu kullanıyoruz. Yalnız sadece excel dosyaları arasında geçiş yapmak isterseniz tarayıcı sekmesinde geçiş yaparken kullandığımız Ctrl + Tab tuşlarını kullanabilirsiniz.

  4-Kısayol Oluşturun

  excel-kisayol-tusu
  Çok sık kullandığınız bir fonksiyon mu var? Standart kısayollar size yetmiyor mu?Eğer kısayol olarak oluşturulmamış araçlar için kısayol tanımlaması yapmak istiyorsanız File->Options->Quick Access Toolbar yolunu izleyerek sol üst köşeye taşıyabilirsiniz.Detaylı bilgi için excel hızlı erişim çubuğu özelleştirme yazımı okuyabilirsiniz.

  5-Birden fazla satır ekleyin

  excel-birden-fazla-satir-ekleme
  Aslında veri girişi yapılmış hücreler arasına satır eklemeyi biliyorsunuz fakat eğer birden fazla satır eklemek isterseniz tek tek yapmak size vakit kaybettirecektir.Bunun için kaç satır eklemek istiyorsanız önce o kadar satırı seçin daha sonra insert row seçeneği ile satır ekleme işlemini tamamlayın.

  6-Bir sütundaki aynı verileri çıkartın

  Filter seçeneği ile verileri süzmeyi eminim hepiniz biliyorsunuz.Şimdi ise bu menünün daha gelişmiş halini kullanarak tekrar eden verileri çıkartıp başka bir sütuna nasıl kopyalarız onu paylaşacağım.

  • Üst menüden data sekmesine tıklayın
  • Açılan menüden Advanced ‘ e tıklayın.

  excel-advanced-filter

  • Açılan yeni pencerede kaynak hücreyi ve kopyalanacak hücreyi seçmeniz gerekiyor.Bunu yaptıktan sonra resimdeki seçenekleri işaretleyin ve sonucu takip edin.

  Aktarım yaptığınız sütunda aynı verilerle karşılaşmamış olmanız gerekiyor.
  excel-tekrar-eden-hucre-secme

  7-Hücre giriş değerini sınırlandırın

  excel-data-validation
  Kimi zaman kullanıcıların data girişi yaparken belirli veri aralığında değer girmesini isteyebilirsiniz.Örneğin yaş aralığını 18-50 seçip 18 yaşından küçüklerin veri girişini engellemek isteyebilirsiniz.bu ve buna benzer bir duruma ihtiyacınız olduğunda data validation menüsü size çözüm olacaktır.

  • Girişi sınırlandırmak istediğiniz hücreyi seçin.
  • Data > Data Validation yolunu izleyin.

  excel-veri-dogrulama
  Açılan pencerede şartınızı belirtmelisiniz.Örneğin ben rakam girişi 18-50 arasında olması şartını belirledim.
  exce-veri-dogrulama-2
  Input message kısmına ise kullanıcılar veri girişi yapmadan önce uyarı niteliğinde mesaj alsın istiyorsanız düzenleme yapın.Error alert kısmında ise hatalı veri girildiğinde uyarı penceresi çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  8-Hücreler arası hızlı geçiş

  Eğer ctrl tuşu ile birlikte yön tuşlarını kullanırsanız dolu olan en yakın hücreye geçiş yapabilirsiniz.En son dolu hücrede iseniz Ctrl + yön tuluna basarsanız sayfanın sonuna ulaşacaksınız.

  9-Satırdaki veriyi sütuna kopyalayın (transpose)

  excel-transpose
  Eğer yatay bir şekilde satırda veriniz var ve bunu herhangi bir sütuna kopyalamak istiyorsanız transpose şeklinde yapıştırarak düzenleyebilirsiniz.
  İlk olarak veriyi kopyalayın
  Daha sonra yapıştırmak istediğiniz hücreyi seçin ve sağ tıkla > özel yapıştır menüsünden transpose seçin.

  10-Farklı hücredeki verileri birleştirin

  excel-hucre-birlestirme
  Farklı hücrelerde olan verileri tek bir hücrede toplayabiliyorsunuz.Örneğin isim, yaş ve şehirden oluşan ve her biri farklı sütunlarda yer alan veriniz var.Şimdi siz onları tek bir hücrede toplamak istiyorsunuz:
  Şimdiye kadar varlığından bile belki haberdar olmadığınız =) & simgesi tam da bu işe yarıyor.Aşağıda N,O ve P sütunlarında yer alan veri Q hücresinde birleştirildi.Siz de aynı mantıkla kendi hücreleriniz için kullanabilirsiniz.

  =N5&O5&P5

  Tabi bunu yaptığınızda arada bir boşluk olmadan bitişik bir şekilde birleştirme olacak.Eğer araya boşluk eklemek istiyorsanız uygulamanız gereken formül :

  =N5&” “&O5&” “&P5

  “” içine hangi karakteri koyarsanız kelimeler arasında bu yer alacak.Ben boşluk bıraktım ve kelime arasında boşluk gösterildi.

  11-Tek tıkla birden fazla sonuç

  excel-status-bar
  Çoğu excel kullanıcısı sayfanın sağ alt köşesindeki sonuçlara bakarak bazı değerleri görmeyi eminim biliyordur.Peki daha fazlasını da elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?Fare ile o kısımda sağ tıklarsanız farklı sonuçları da o alanda gösterebileceğinizi göreceksiniz.

  12-Sayfa ismini çift tıklayarak değiştirin

  excel-sayda-ismi-degistir
  Çoğu excel kullanıcısı sayfa sekme ismini değiştirirken sağ tıklayarak yeniden isimlendirmeyi tercih ediyor.Fakat eğer çift tıklarsanız sekme üzerine bu şekilde de isim değiştireceğinizi göreceksiniz.

  13-Sık kullanılan kelimenizi otomatik tamamlayın

  excel-otomatik-tamamlama
  Word ile de kullanabileceğiniz bu özellik sayesinde sıklıkla kullandığınız uzun kelimelere kısa isim vererek otomatik düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.Örneğin her defasında Fatih Sultan Mehmet yazmak zor geliyorsa fsm kısaltması ekleyerek kelimenin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.Siz fsm yazacaksınız excel bunu Fatih Sultan Mehmet olarak tamamlayacak.
  Bunu yapmak için : File > Options > Proofing > AutoCorrect Options yolunu izleyerek ayarlayabilirsiniz.

  14-Verilerinizin hızlı analizini yapın

  excel-quick-analyze
  Excel in quick analyze özelliğini sanırım duymuşsunuzdur fakat kullanmamışsınızdır.Nasıl bu kadar emin olabiliyorum, şimdiye kadar veriyi seçtiğim zaman hep karşıma çıkan fakat nedir diye denemediğim bir özellik olduğu için eminim sizler de aynı durumu yaşamışsınızdır. Dikkat ederseniz excelde bir veri seçtiğinizde sağ alt köşesinde bir ikon belirir.Bu ikona tıklarsanız hızlı bir şekilde verinizi analiz edebilirsiniz.

  15-Enter tuşunun işlevini değiştirin

  excel-enter-tusu-islev-degistir
  O çok sevdiğimiz enter tuşuna bastığımız zaman sürekli bir alt satıra geçer.Ama bazen bir sonraki satıra geçmesini isteriz.Bunu fare ile yapmak zorunda değilsiniz.Enter tuşunun işlevini değiştirerek sağa ya da sola hareket etmesini sağlayabilirsiniz.
  benzer şekilde File > Options > Advanced yolunu izleyerek ayarlayabilirsiniz.

  Son Sözler

  Eğer exceli sıklıkla kullanıyorsanız size zaman kazandıracak ve ufak da olsa sizi uzman yapacak excel ipuçları konusunu sizlerle paylaştım.Özellikle iş yaşantınızda yardımcınız olacak bu programı kullandıkça daha neler yapacağınızı keşfedeceksiniz.Umarım farkınızı ortaya koyacak ipuçlarını bu yazımda bulabilmişsinizdir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ