Teknoloji Startup Girişim

Hürrem Sultan’ın 10 Torunu! Merak Edenler İçin Harika Bir Yazı

  Hürrem Sultan’ın 10 Torunu! Merak Edenler İçin Harika Bir Yazı

  Hürrem Sultan’ın 10 Torunu! Merak Edenler İçin Harika Bir Yazı

  Osmanlı tarihi denildiğinde en çok dikkat çeken kişilerin başında gelen Hürrem Sultan’ın birbirinden güzel torunları bulunuyor. İşte o Hürrem Sultan’ın torunları… Lara Adra

  II. Abdülhamid’in torununun torununun kızı olan Lara Adra 1986’da Lübnan’da doğdu. Fransa’da eğitimini aldı ve şimdi Paris’te bir bankada çalışıyor. Türkçe bilmiyor.

  Hanzade Özbaş

  Sultan Vahdeddin’in kızı Ulviye Sultan’ın torunu olan Hanzade Özbaş 1953’te dünyaya geldi. Okul yıllarında bir müsamerede büyük büyükannesi Hürrem Sultan’ı canlandırdı.

  Tam adı Emel Nurcihan Hodo. Sultan Reşad’ın torunu olarak 1925’te doğdu. Maddi açıdan ailenin diğer üyelerine oranla daha rahat bir hayat süren Nurcihan Sultan İstanbul’da yaşıyor. Dışişleri Bakanlığı’nda katiplik yapan biriyle evlenmek istemiş fakat devlet izin vermemiş.

  Nurcihan Sultan

  Sultan Vahideddin ile Halife Abdülmecid’in torunu 1921’de Nişantaşı’nda bir konakta doğdu. 2 Nisan 2012’de vefat etti.

  Ömer Faruk Efendi ile Sabiha Sultan İlk Evlatları Neslişah Sultan İle Birlikte/ Son Osmanlı Halifesi Abdülmecid’in oğlu ve Son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in damadıdır.

  1919 – 1924 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığını da yapmıştır. Mekteb-i Sultani’de okudu. Almanya’da Potsdam Askeri Akademisi’ni bitirdi. I. Dünya Savaşı’nda Verdun Cephesi’nde bulundu. 1969 yılında Kahire’de vefat etti. Neslişah Sultan, Hanzade Sultan ve Necla Sultan’ın babasıdır.

  Neslişah Sultan

  Babası son halife II. Abdülmecid’in oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi; annesi ise son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin’in kızı Sabiha Sultan’dır.

  1940 yılında Paris’te doğdu. Anneannesi Hadice Sultan, Sultan V.Murad’ın kızıdır. Sonradan Türk vatandaşlığına geçerek ”Rajkumari Kenize de Kotwara” olan adını Kenize Murad olarak değiştirmiştir.

  Kenize Murad

  Tam adı Fazile İbrahim Bernard. Sultan Vahdettin’in torunu. 1941 yılında doğdu. Aynı zamanda Mısır Prensi Mehmet Ali İbrahim’in kızı. Nişanlı olduğu Irak Kralı ile evlenmeden iki hafta önce darbe oldu ve nişanlısı öldürüldü. Şu an yaşamını Paris’te sürdürmektedir.

  Fazile İbrahim Sultan

  Sultan Reşad’ın torunu olan Mihrimah Sultan, hanedanın ‘yeşil gözlü prensesi’ olarak biliniyor. 1923’te babası Şehzade Ziyaeddin Efendi’nin Çamlıca’daki köşkünde doğdu ve 1 yaşında hanedanın diğer üyeleriyle birlikte sürgüne gönderildi. 2000 yılında Amman’da vefat etti.

  Tam adı Bala Hodo. 1955’te doğdu. Sultan Reşad’ın torunu Rukiye Sultan’ın torunu. İstanbul’da yaşıyor, çalışmıyor, evlenmedi, çocuğu yok.

  Bala Sultan

  Yorum Beğeni ve Paylaşımlarınız İçin Teşekkür Ederim 🙂

  Kaynak

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ