Keyifli Zamanlar – www.bitolga.com

Neden ? Sorusunu Kendinize Sorun ( Ders : 5 )

Neden ? Sorusunu Kendinize Sorun ( Ders : 5 )

Bugün sizi 2010 yılına götüreceğiz; Simon Sinek’in ‘Mükemmel liderler bir harekete nasıl ilham verirler?’ başlıklı TED konuşmasına…


Sinek, Apple’ın pazarlama stratejisi hakkında diyor ki:

“Eğer Apple diğer markalar gibi olsaydı, pazarlama mesajı şöyle olurdu. “Biz mükemmel bilgisayar yaparız. Onlar güzel olarak tasarlanmış, kullanışı basit, kullanıcı dostu. Bir tane satın almak ister misin?”

Ancak Apple bize şunu söylüyor:

“Bizim tüm yaptıklarımız, bizim inanışımız süre gelen olgulara meydan okumaktır. Biz farklı düşünmeye inanırız (Think Different) Bizim süre gelen olgulara meydan okumamız, ürettiğimiz ürünleri güzel dizaynlı, kullanışı basit ve kullanıcı dostu olarak tasarlamamızdır. Biz sadece mükemmel bilgisayarlar üretiriz. Bir tane almak ister misin?”

Dikkatinizi çektiyse ikinci söylem, ilkinin tam tersinden aktarılarak bir nedene bağlanmış hali. Apple bize yıllardır diğer markaların söylediği şeyi tersinden söyleyerek binlerce insanı mağaza kuyruklarında sabahlattı, yüzmilyonlarca insana ürünlerini sattı ve dünyanın en çok kazanan markası oldu.

Diğer markalar ürünlerinin ne kadar iyi olduğundan bahsederken Apple bize ürünlerini niçin yaptığını, o ürünlerin arkasındaki hikayeyi anlattı. Bu da bize şunu kanıtlıyor; insanlar ne yaptığınızı satın almazlar; yapma nedeniniz için satın alırlar.

Konuşmanın tamamını şuradan izleyebilirsiniz.

Kaynak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.