Teknoloji Startup Girişim

Para Biriktirmenizi Engelleyen 8 Cüzdan Düşmanı

  Para Biriktirmenizi Engelleyen 8 Cüzdan Düşmanı  Sizin İçin Araştırdım Okudum ve Paylaştım 🙂 Sizlerde Bana Destek Olmak İçin Yazılarımı Beğenir Paylaşır ve Yorum Yazarsanız Çok Mutlu Olurum. Şimdiden Çok Teşekkür Ederim.
  Size de oluyor mu, bilmiyorum. Maaş hesaba yatıyor, alınacak yapılacak bir sürü şeyiniz var fakat bir bakıyorsunuz birkaç gün sonra hiçbir şey alamamışken, yapamamışken neredeyse bütün para suyunu çekmiş. Ne oldu, ne ara oldu demeye kalmadan diğer ayın maaşını beklemeye başlıyoruz ve işte bence tam da o an tükeniyoruz ve para biriktirme hayalleri yine başka bahara kalıyor.

  Farkında değiliz ama bazen paramızı iyi yönetemiyoruz. Bu biraz lüks isteğimizden, biraz da düşüncesizliğimizden kaynaklanıyor. Ama oluyor işte, FAKİRLEŞİYORUZ resmen. Şimdi sizler için para biriktirme konusunda yapabileceklerinizi ve nasıl tasarruf edecebileceğinizi anlatmak istiyorum. Bu maddeler cüzdanınız ve banka hesabınız için son derece kıymetli olabilir efendim, aman dikkat!

  8.Kredi kartlarına dikkat!

  Kredi kartları çıktı çıkalı ne yazık ki her birimiz olmayan parayı harcıyoruz kendimize engel olamadan. Ya da alacağımız büyük meblağlı şeylere taksit yaptırıp kendimizi rahatlatıyoruz. Ancak ne yazık ki kredi kartından alışveriş peşin de olsa taksitli de olsa her zaman için bize daha pahalıya patlıyor. Olmayan parayı harcamanın rahatlığı ve elbette ki binen faiz yüzünden.

  7.Kısa mesafede taksi rahatlık mı yoksa müsriflik mi?

  Kabul ediyorum, bazen kimsenin 2 adım atmaya dahi takadi kalmaz. Ancak ne yazık ki uzun mesafe taksi yolculuklarından ziyade kısa mesafe taksi yolculukları dokunuyor cebimize. En iyisi kısa mesafeyi yürümek. Hem cüzdanımız, hem de göndermek istediğimiz kaloriler için en doğrusu bu!

  6.Spor salonuna gerçekten gidiyor musunuz? Tebrikler!

  Spor salonuna verdiği paranın her kuruşunu ama istisnasız her kuruşunu değerlendirdiğini düşünen var mı aranızda? Eğer varsa kutluyorum! Çünkü genelde spor salonu üyelikleri bir anlık gaza gelme, “Nasıl olsa giderim.” deyip 3 aylık birden üyelik satın alma ve ilk başta hevesli gidip sonrasında önünden bile geçmemekle sonuçlanan bir kısır döngü aslında.

  5.Öğle yemeği de mi yemeyelim?

  Olur mu öyle şey, elbette ki yiyin. Ama işyeriniz, ya da okulunuz yemek masraflarınızı karşılamıyorsa evden götürmenizde fayda var. Çünkü günlük olarak az görünen bir miktar ay sonunda büyük açığın nereden kaynaklandığını bulamamanıza neden olabilir.

  4.Tırnak bakımı kuaförde olmaz!

  Manikür ve pedikür bakımlı kadınların olmazsa olmazıdır. Ancak büyük bir masraftan kurtulmak isterseniz 2 haftada bir ihtiyaç duyduğunuz manikürü ve ayda bir yenilenmesi gereken pedikürü evde kendiniz yapmalısınız. İlk başta zorlanabilirsiniz ama emin olun ne istediğinizi bildiğiniz için bir süre sonra bu zorluğun farkında dahi olmayacaksınız. Bakımlı olurken aynı zamanda tasarruf edebileceksiniz.

  3.DVD ve kitap keyfine dokunulamaz!

  Film izleme ve kitap okuma, ikisi de birçok insan için vazgeçilmez keyiflerden biri, ikisi de gerçek dünyadan kaçış için en iyi yöntemlerdir. Ancak kabul edelim ki fiyatları çok da uygun değil. Eğer siz de bunun farkındaysanız ve bu durumun cüzdanınızı daha fazla zorlamasını istemiyorsanız arkadaşlarınızla aranızda değişim yapabilir, DVD ve kitaplarınızı ikinci el alabilir ya da kiralayabilirsiniz. Tabii izlediğiniz tüm filmleri, okuduğunuz tüm kitapları biriktirmek gibi koleksiyoner bir ruhunuz yoksa!

  2.Stokçuluktan vazgeçin.

  Evet, şampuanı sürekli kullanıyoruz, dolayısıyla her indirim döneminde onu stoklamamız son derece normal ancak ruj? Peki ya allık? Bunlar neredeyse ömürlük malzemeler. Dolayısıyla bitmeden alınmaması gereken ürünlerden. Sırf indirim var diye bunlara saldırırsanız uzun vadede zararlı olduğunuzu görebilirsiniz.

  1.Muadillere yönelin.

  Bazı ürünlerin fiyatının neredeyse yarısı marka fiyatıdır. Kaliteden herkes hoşlanır ancak sürekli alınan bir ürünün muadili de varken gidip ille en pahalısını tercih etmek kesinlikle cüzdan ve tasarruf düşmanı bir harekettir.

  Kaynak
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ