Keyifli Zamanlar – www.bitolga.com

Biraz Fiyatlarla Oynayalım ( Konu : 3 )

Dün fiyat konusunda algıdan bahsetmiştik. Bugün 2 farklı fiyat içgörüsü ile devam ediyoruz.

9’un Gücü:

İnsanların sizin söylediğiniz şeylere inanmaya aç oldukları şu götürmez bir gerçek. Hele ki konu fiyatlar olursa onları rahat bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz. ‘9’ rakamını düşünün. Neden ürünlerin fiyatlarında hep ‘9’ rakamı var?

Aslında bu bir tesadüf değil. Kullanıcılar bir ürünü almaya karar vermeden önce, zihinlerinde beliren tüm soru işaretlerini atmak isterler. Yüksek fiyat da bu soru işaretlerinin başında gelir. Bunu kaldırmanın en kolay yolu yüksek fiyatlı olan bir ürünü düşük fiyatmış gibi göstermektir. ‘9’ rakamı tam da bu noktada devreye girer. 100 liralık bir ürünün algımızdaki değeri zaten 100 liradır. Ancak fiyat 99 liraya düştüğünde değer 90 liraya iner. Böylelikle insanlar o ürünü aldıklarında kazançlı çıktıklarını düşünürler.

Bu durum araştırmalar tarafından da kanıtlanmış durumda. Quantitative Marketing and Economics’in araştırmasına göre aynı üründe farklı kullanıcılara önerilen 34 ve 39 dolarlık iki fiyat arasında, 39 dolarlık fiyatın %24 daha fazla tercih edildiği saptanmış.

Basitlik:

Bir ürününüz var ve fiyatı 1890 TL. Bu fiyatı 3 farklı kombinasyonda yazabiliriz;

  • 1890 TL
  • 1.890 TL
  • 1.890,00 TL

Yukarıdaki fiyatların hepsi aynı değil mi? Evet. Ancak yapılan araştırmalar ilk seçeneğin diğer 2 seçeneğe göre daha düşük bir fiyatmış gibi algılandığını gösteriyor. Bu yüzden fiyat yazımlarını mümkün olduğunca basitleştirmek şart.

Kaynak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.