Keyifli Zamanlar – www.bitolga.com

En Akıllı Köylüler

  • 10 Haziran 2019
  • 269 kez görüntülendi.

Bu projede tılsımlı kelime, güç ve sermaye değil, “akıl, birlik ve beraberlik” Hollanda’da, İsrail’de tarım mucizelerinden bahsediyoruz ya, mucize burnumuzun dibinde.

Türkiye’nin En Akıllı Köylüleri…
Oğuz Berk

Tarımda ve sanayide başarı hikayeleri hep dikkatimi çekmiştir, hep gıpta ile bakmışımdır.
Bu projede tılsımlı kelime, güç ve sermaye değil, “akıl, birlik ve beraberlik” Hollanda’da, İsrail’de tarım mucizelerinden bahsediyoruz ya, mucize burnumuzun dibinde.
Birkaç gündür Yozgat, Kabalı Köyü sakinlerinin hikayelerini okudum, inceledim, yetkili isimlere ulaştım, konuştum, randevu aldım, bayramdan hemen sonrada, bu mucize adamlarla tanışmak için ziyaret edeceğim inş. 10 senelerini almış bu mucize ama, ilk günden itibaren herkes kazanıyor, herkes onları konuşuyor..
Yazının başında 4 tane isme teşekkür etmek lazım, işin kahrını çeken, belki de, dünya kadar laf işiten isimler bunlar. Zamanın İlçe kaymakamı İsmail Şanlı, İlçe Tarım Müdürü Osman Günaydın ve köy muhtarı Hüseyin Ünal ve Projeyi yürüten Fahrettin Aksakal..
Belki de,Türkiye’de en verimsiz, terk edilmiş köylerinden biri olan Kabalı’daki mucizeyi anlatmak için bazı rakamlar veriyim..
1- Devletin bir kişiye iş bulması için harcaması gereken rakam Yozgat için 341.000 lira iken bu proje ile 48.000 Tl’ye düşmüş.
2- Şu an köyden 45 kişi 12 ay maaşlı ve sigortalı çalışıyor, sezonda ise 600 kişi çalışıyor.
3- Kıraç, iki yılda bir arpa buğday ekilen 10.920 dekar (dönüm) araziye fidanlık kurulmuş, 500 ton arpa buğday alınırken, 5.000 ton meyve alınmaya başlanmış, Türkiye’nin en büyük meyve bahçesi kurulmuş. Kıraç, araziler 10 yılda 10 kat değerlenmiş.
4- 803 Çiftçiye ait, 1600 parsel birleştirilmiş, 25 yıllığına kiralanmış.
5- Proje kapsamında devletten her türlü maddi destek alınmış.
6- Proje sahasındaki atıl durumda bulunan 300 dekar hazine arazisi tarıma kazandırılmıştır.
7- 2012 yılı proje sahasının bakım ve işçilik giderleri için Yozgat Valiliği tarafından 500.000 (beş yüz bin) TL finansman ile 150 işçi İşkur kapsamında istihdam edilmiştir. Yine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 420.000 (dört yüz yirmi bin) TL sertifikalı fidan desteği ve 55.000 (elli beş bin) TL mazot gübre desteği sağlanmıştır.
8- İlk sulama sistemi tamamladığında ve özelleştirildiğinde fidanlardan herhangi bir ürün alınmadığından fidan aralarına ara üretim olarak 2000 dekar domates, 500 dekar kabak, 1000 dekar kavun karpuz dikilmiştir. 2013 yılı il hasat ürünleri İstanbul’daki 300’ün üzerindeki markete pazarlanmıştır.
9- Proje sahasında 2.800 Dekar Yarı Bodur Elma, 1.050 Dekar Kiraz, 680 Dekar Şeftali-Nektarin, 400 Dekar Armut, 180 Dekar Tam Bodur Elma plantasyonları mevcuttur. Tam bodur elma plantasyonu telli terbiye sistemi ile entegre edilmiştir.
10- İlçede Bahçe Tarımı Meslek Yüksek Okulu açılmış olup öğrencilere burs, staj ve iş imkanı verilmektedir.
11- Köyde bulunan 230 traktör ihtiyaç fazlası olduğu için 14’e indirilmiştir.
12- Köyde Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı’ndan alınan yardımlar, engelliler hariç, sona ermiştir.
Peki köylünün eline ne geçmiş?
Dört kişilik bir ailenin aylık geliri 12.000 TL’dir. Yazıyla bir daha: On iki bin lira. Köyden şehre göçenler geri dönmüş.
Bazı insanlar görerek düşünürmüş, bende onlardan biriyim, bayramdan sonra Kabalı Köyüne gideceğim, gelmek isteyenleri götürebilirim.

Cem Seymen

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.