Keyifli Zamanlar – www.bitolga.com

Eski ”AŞK” ı Unutmak İçin 10 Emir

1- KONUŞMA!

Lafı dolandırıp dolandırıp yine ona getirme. Sürekli onu konuşuyor olman, aklından çıkarmanı engeller. Onun hakkında günde sadece 20 dakika konuşma hakkın var. Arkadaşlarını da uyar, konuyu açtığında kapasınlar.

2- ARAMA!

Telefon hep elinde. ‘Arasam mı aramasam mı’ diye düşünüp duruyorsun. Ararsan her şeyi başa saracaksın. Sana kötü bir söz söyleyecek, iyice üzüleceksin. İyisi mi koy o telefonu bir kenara, aç televizyonu, dizi izle.

3- CEVAP VERME!

Arada bir kendi vicdanını rahatlatmak için seni ya arayacak ya da mesaj yollayacaktır. Bu aramalar asla pişmanlık için ya da geri dönüş için değildir. Cevap verdiğin takdirde üzüntün artacak. Görmezden gel.

4- GİTME!

Onun gidebileceği yerlere gitme. Şu sıra onu görmek sana iyi gelmez. Belki de yanında yeni sevgilisi olacak. O zaman ne yapacaksın? Bu riske girmene gerek yok. Hem gidilecek o kadar yer varken neden orası?

5- ALDIRMA!

Diyelim ki, tesadüfen karşılaştınız. Görmezden gelmeye çalış. Böyle bir şansın yok da mutlaka selamlaşmak zorundaysan aldırmaz bir tavır takın. Bunu başarabilirsen kendini çok güçlü hissedeceksin.

6- SORMA!

Birlikteyken edindiğiniz ortak arkadaşlarına “O ne yapıyor?” diye sorma. Bunu öğrenmek sana hiçbir fayda sağlamaz. Zaten genellikle arkadaşlar da seni üzmemek için doğruyu söylemez, seni yanıltırlar.

7- ÜMİTLENME!

Giden geri dönmez. Çünkü onun giderken kendince sebepleri vardır. Arada geri dönüşler olsa da bunlar buluşup sevişerek özlem gidermekten ileri gitmez. Geri döneceği ümidini taşırsan asla unutamazsın.

8- BAKMA!

Onun sana verdiği hediyeleri karşına alıp tek tek bakarak eski anıları yad etme. Böyle bir durumda yapacağın tek şey ağlamak olur. Unutmak istiyorsan tüm o hediyeleri ve onun eşyalarını ortadan kaldır.

9- KAPANMA!

Zamanını eve kapanıp günü kendine zehir ederek geçirme. Dışarı çık, arkadaşlarınla buluş, eğlen, yeni hobiler edin. Tek başına kaldığın her an onu düşünme riskin artar. Arkadaşlarına söyle seni yalnız bırakmasınlar.

10- BULMA!

Sakın bu dönemde yeni birini bulmaya kalkma. Çünkü o sadece yara bandın olacaktır. Bu yeni kişiyi eskisiyle karşılaştırıp hayal kırıklığı yaşayacaksındır. Bu dönemi tek başına ve arkadaşlarınla atlatmalısın.

AŞKA TESLİM OL SEVGİNE DEĞİL 

Aşkta tek teslimiyet aşkın kendisine olmalıdır. Kişiye teslimiyet aşkın ölümü anlamına gelir. Bu yüzden sırf gönlü olsun, hoşuna gitsin diye sevgilinin her dediğini yapma. Seni daha çok sevecek sanırsın ama bu davranışın sevgiyi tüketir. Hiç kimse saygı duymadığı insanı sevmez.

 

 

***

Adına mahremiyet mi dersin, gizem mi dersin bilemem ama bir ilişkide mutlaka olması gerekir. Kalbini sorgusuz sualsiz aç. Ama “Benim her halimi bilmeli” deme. Bimesin, senin yaşamın sana kalsın. Böylece birbirinizin özel alanları olduğunu bilecek ve birey olma hakkına saygı göstereceksiniz.

***

Sevgilinin geçmişini sorgulama, onu geçmişiyle yargılama. Yaşadığı her şey ona aittir. Buna saygı duy. Ayrıca geçmişinden pişman olmasını da bekleme. Çünkü onu yalan söylemek zorunda bırakırsın. Sen, seninle yaşadıklarıyla, sana olan sadakatıyla, sana verdiği sözleri tutup tutmamasıyla ilgilen.

***

Birbirinizin en iyi arkadaşı olun ama tek arkadaşı olmayın. Birbirinizin arkadaşlarına, sosyal çevrelerinize saygı duyun. Bunu yapmazsanız bir süre sonra kaçınılmaz olarak birbirinizden sıkılacaksınız. Şu anda sıkılmamış olman, bundan sonra da hep aynı şekilde devam edecek anlamına gelmez.

***

Sevgilinin işi hayatının parçasıdır. Sakın başkalarıyla kıyaslama. Maaşını, yaptığı işi küçümseme. Bilmemkimin sevgilisi seninle aynı okuldan mezun ama senden iki kat fazla para kazanıyor deme. Hayat bu, her an her şeyin değişebileceğini unutma. İşine saygı duy. Onu cesaretlendir. Ve her zaman başarılarını tebrik et.

***

Beğenileriniz, istekleriniz, eğitiminiz, kültürünüz, yetişme tarzınız birbirinden farklı olabilir. Bu farklılıklar sizi bir arada tutar. Birbirinin aynı çiftlerin daha çabuk ayrıldığını biliyor muydun? Sen ona, o sana bambaşka şeyler öğretebilir, yepyeni ufuklar açabilirsiniz. Farklılıklarınıza saygı duyun ki; ilişkiniz sağlam olsun.

***

Hepimizin zaafları var. Bu zaaflar, ilişkinize zarar vermediği sürece sorun teşkil etmez. Kadınlara, kumara, aşırı para harcamaya olan zaaflardan söz etmiyorum. Benim söylediğim sıkıntıya gelememek, tartışmadan kaçmak, fazla duygusal olmak gibi manevi zaaflar. Bunlara da saygı duymalısınız. Çünkü hepsi kişiliğinizin parçalarıdır.

***

Her şey bir yana ilişkine saygı duy. Sevgilini başkalarının önünde küçük duruma düşürme. Siz birbirinizin tarafısınız. Bir hesabınız varsa bunu yalnızken görmelisiniz. Sen sevgilini küçümsersen, bu senin seçiminin de yanlış olduğunu gösterir. ‘Aptal’ diye aşağıladığın o kişiyi sevgili olarak seçen sensin. Öyleyse en az onun kadar aptalsın!

Yorum Beğeni ve Paylaşımlarınız İçin Teşekkür Ederim #bitolga

Mehmet Çoşkundeniz ™Kaynak

 

#bitolga Resmi Facebook Hesabı

#bitolga Facebook Fan Sayfası

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.