Keyifli Zamanlar – www.bitolga.com

Güneş Enerjisi Sistemlerini Neden Tercih Etmeliyiz ?

Güneş enerjisi sistemleri çağımızın en cazip enerji üretim araçlarındandır. Bedava oluşu ve ekolojik oluşu güneş enerjisi sistemlerini tercih etmenin en önemli avantajlarındandır. Enerji sistemleri elektrik faturalarının yüksek olduğu bu günlerde olmazsa olmaz enerji kaynaklarından biridir. Düşünün ki artık elektrik faturası ödemeyeceksiniz. Bence şahane bir fikir…

Güneş Enerji Sistemlerinden Solar Aydınlatmalar

Solar aydınlatmalar, aydınlatmanın üzerine takılan paneller yardımı ile güneş ışığını elektrik enerjisine çevirerek gündüz depolanan elektriğin gece kullanılmasını sağlar. Güneş enerjisi sistemlerinin maliyetini kısa sürede amorti ederek ömür boyu kullanacağımız bedava bir enerji kaynağı edinmiş oluruz.

Bedava ve çevreye 0 zarar veren bu sistemlerin kullanımının yaygınlaşacağı kesin son yıllarda birçok park ve bahçeler, sokak lambası, alışveriş merkezlerinin bahçeler gibi birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle güneşlenme süresi fazla olan bölgelerde belediye kuruluşlarında birçok alanda solar aydınlatmalardan faydalanılmaktadır. Hatta depolama özelliği olduğu için güneşin çok az kaldığı bölgelerde bile bu sistemler kullanılmaktadır. Güneş olduğu zamanlarda depolanan enerji güneş olmadığı zamanlarda enerji ihtiyacınızı karşılar. Bedava olan güneş enerjisi sistemleri ülkelerin ekonomisini daha ileri seviyelere taşımaktadır.

Güneş Enerjisi Sistemleri Kurulurken Dikkat Edilecek Hususlar

Güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan cihazların gerekli olan elektrik ihtiyacı ile doğru orantılı olması gerekir. Gerekli olan enerjiyi karşılayamayacak küçük voltlar enerji kesintisine neden olacaktır. Sizin için gerekli olan enerjiyi hesapladıktan sonra hesaplanan değerin en az %20 fazlasını karşılayabilecek sistemleri tercih edersek can sıkıcı elektrik kesintileri ile uğraşmayız. Paneller ve jel akülerin gerekli olan enerjinin vatı yükseldikçe sayıları da artar.

Güneş enerjisi sistemleri güneşi en iyi alan yöne doğru ve hareketli olarak konumlandırılmalıdır. Kullanılan aküler solar sisteme uygun olan jel akülerden tercih edilmelidir. Dayanıklılığı testlerle kanıtlanmış malzemelerden seçilmelidir. Kullanılan inventer sisten voltla uyumlu olmalıdır. Solar kablolar çift fazlı korumalı olmalıdır.

Yüksek sıcaklığa ve soğuğa maruz kalacağı için dayanıklı malzemelerden yapılmalıdır. Kullanılan malzemeler uzun ömürlü ve dayanıklı malzemelerden kullanılmalı güvenilir kuruluşlardan alınmalıdır. Pahalı olan bu sistemlerin kalitesiz yerlerden alınması güneş enerjisi sistemlerinizin ömrünü kısaltır. Maddi zarara uğramanıza neden olacaktır. Sulama sistemi için kullanılan güneş panellerinin sulama yapılacak alanın şartlarına uygun sistemlerin tercih edilmesi gerekir. Ya akülerle elektik depolanır ya da su deposunda su depolanarak gece sulaması yapılacaksa depodan kullanılabilir. Sulanan alanlar farklı yerlerde ise taşınabilir sistemli sulama sistemi kullanılmalıdır. Bütün bu hususlara dikkat edilerek sistemler kurulursa güneş enerjisi sistemleri uzun süre enerji ihtiyacınızı karşılayacak aksaklıklara neden olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.