Keyifli Zamanlar – www.bitolga.com

Güzel Bir Kamp Seçeneği / Sülüklü Göl

Geçen Yıl Başlatmış Olduğumuz Kamp Eğlencemizden Sonra Bu Yıl İkincisini Yapmayı Düşünüyoruz. Kısmetse 30 Nisan 2016 Cumartesi Akşamı Kırklareli / İğne Ada Taraflarında Olacağız. 🙂

Bu Akşam Eve Gelirken Kapıda Asılmış Bir Poşet İçerisinde Bir Dergi Gördüm ve İlgimi Çekti Bende Sizlerle Paylaşmak İstedim. Yer Göründüğü Gibiyse Fotoğraflardan Mükemmel Gözükmekte. Belki Bir Gün Buraya Gideriz, Aranızda Buraya Giden Okuyucularım Varsa Burayla İlgili Bizimle Yorum Olarak Bilgi Paylaşırsa Çok Mutlu Olurum.

Sülüklü Göl Keşfedilmeyi Bekleyen Saklı Cennetlerden Birisi. Şehrin Gürültüsünden ve Karmaşasından Uzak Mavi ve Yeşilin Uyumu, Sessiz Sakin ve Huzurlu Bir Ortamda İzlemek İstiyorsanız Sülüklü Göl İyi Bir Alternatif Olabilir.

Sülüklü Göl Batı Karadeniz Bölgesinde bolu – Mudurnu – Tavşansuyu Köyü Sınırları İçinde Yer Alıyor. Sülüklü Göl Doğal Yaşamı Koruma Alanı, Gölüde İçinde Olan Toplam 809 Hektarlık Bir Alana Sahip. Bitki ve Hayvan Çeşitliliği Açısından Eşsiz bir Tabiat Olan Sülüklü Göl, Karadeniz ve Marmara İklimine Has Çok Çeşitli Hayvanlara İklim Alanı Sunuyor.

Zamana Meydan Okuyan Ağaçlar

Sülüklü Göl 300 Yıl Kadar Önce Gerçekleştiği Tahmin Edilen bir Heyelan Sonucu Oluşmuş. Göçme İle Birlikte Yüzeyde Bulunan Köknar ve Çam Ağaçları Su Altında Kalmış. Bu Ağaçlar Suların Azaldığı Dönemlerde Dikili Şekilde Görünüyor ve Başka Yerde Bulamayacağınız Biz Manzara Sunuyor. Göl İçinde Ağaçlar Sülüklü Göl İle Yaşıttır ve En Az 300 Yıldır Su İçinde Çürümeden Durdukları Biliniyor.

Bölgede Sülüklü Göl Dışında 1 – 2 Kilometrelik Yürüyüş Mesafelerinde İki Göl Daha Var. Sülüklü Göl’den Sonra Bölgedeki En Büyük Gölün İsmi Kavaklı Göl.  Sülüklü Göl’de Alabalık, Kızılkanat ve Güöüş Balıkları Doğal Ortamda Yetişirken Sülüklü Göl’e İsmini Veren Sülüklere İse Kavaklı Göl Civarında Rastlanıyor.

 

Nasıl Gidilir ?

Adapazarı’ndan Yaklaşık 1,5 Saat Sonra Ulaşabileceğiniz Sülüklü Göl’e AKyazı – Kuzuluk Sonrasında İse Dokurcan Beldesi Üzerinden Ulaşılıyor. Dokurcan’a Ulaşıldıktan Sonra Beldenin İçinde Sülüklü Göl’e Bir Dağ Yolu Ayrılıyor. Yolun Dokurcan’a Kadar Olan Kısmı Oldukça İyi Olmasına Rağmen Yaklaşık 20 – 25 Dakikalık Dağ Yolu Taşlı ve Topraklı. Ancak Buna Rağmen Hava Şartları İyi Olduğunda Gölün Kıyısına Kadar Ulaşılabiliniyor. İstanbul’dan Gelmek İsterseniz Otobandan Sakarya’nın Akyazı İlçesi Sapağına, Oradan da 40 km Sonra Tavşan Suyu Köyü Üzerinden Sülüklü Göle Ulaşabilirsiniz.

 

#bitolga Resmi Facebook Hesabı

#bitolga Resmi Fan Sayfası

Değerli Yorum ve Paylaşımlarınız İçin Teşekkür Ederim #bitolga

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.