Keyifli Zamanlar – www.bitolga.com

İğne Oyası Havlu Modelleri Ve Gelişimi

İğne oyası, eski Türk geleneklerinin oluşturduğu el sanatı ürünlerinden 21. yüzyıla kadar gelişerek gelen işçilik ürünlerinden bir tanesidir. Kelime anlamı ise iğneyle düğümlü iplikler yapılarak oluşturulan oyadır. Günümüzde kadınlar tarafından hobi, uğraş ya da maddi kazanç sağlamak için yapılan en yaygın el işlerinden biridir. İğne ve ipliklerle oluşturulan üç boyutlu danteller olan iğne oyası, birçok eşya ve nesne üzerinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

İğne oyası havlu modelleri, havlu kenarlarına çeşitli renklerde desenlerin ve motiflerin işlenmesi ile yapılmaktadır. Kar amaçlı uğraşlardan biri olan bu ürünlerin maddi kazanç sağlamanın yanında güzel bir görünümde sağlamaktadır. İğne oyaları, basit, kolay ve aynı zamanda şık bir görüntü ile sıradan ürünlere farklılık kazandırması açısından kullanımı artmaktadır. Her yıl tercih edilen ve sürekli değişen modeller ile çeşitlenen iğne oyası havlu modelleri, her zaman toplumumuzda farklı bir yere sahip olmuştur.

İğne Oyası Yapımında İşçilik

İğne oyası ile yapılan birbirinden şık ve güzel görüntüye sahip ürünler, küçük ve renkli iğne oyasının yanında gösterişli ve göze çarpan modelleri ile de bilinmektedir. İğne oyası denildiğinde akla gelen ilk şey yazma, başörtülerinin kenarlarına işlenen süsler gelmektedir. Ancak tek bir kullanım alanına sahip olmayan bu ürünler birbirinden bağımsız alanlarda da karşımıza çıkmaktadır.

İğne oyası havlu modelleri, yatak örtüleri, masa örtüleri, oda ve mutfak takımı vs… gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Rahat bir kullanım imkanına sahip bu ürünlerin yapımında esas olan ipliğin kalın ve ince olmasıdır. İpliğin türüne göre de farklılık gösteren iğne oyası, modellere yansıtılması bakımından değişkenlik gösterebilmektedir. Dikkatle ve titizlikle yapılan iğne oyası ürünlerine boncuk ve misina gibi süslemeye yardımcı malzemeler konularak desenlere uygunluk sağlanmaktadır.

En Gözde Tercihler İğne Oyaları

El işi ürünleri el emeğinin en gözde tercihlerinin başında yer almaktadır. Bu ürünlerin yapımı konusunda dikkat edilmesi gereken unsur ürünün kalite niteliği ve kullanım açısından tercih edilen ipliğin cinsidir. Anadolu kadınları tarafından geliştirilen çeşitli desenler ile yapılan iğne oyaları, kadınların simgesel sembollerini oluşturmaktadır.

Üç boyutlu kenar dantellerinin adı olan iğne oyaları modelleri arasında yer alan iğne oyası havlu modelleri, sıradan ve basit görüntüye sahip olan havlulara farklılık sağlama açısından son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Fiyatları açısından her el emeği ürünün belirli bir fiyat aralığı söz konusudur. Ancak bu tür el işçilik ürünlerinin fiyatları dahilinde yapılan araştırmalar, her kesimden insanın rahatça tercih edebileceği ürünler olarak iğne oyası dahilinde birçok ürünü göstermektedir.

Son Zamanların Zirvede Olan Ürünleri

Giderek artan ve farklı bir yaşam şekillerine sahip olan dünya genelinde yapılan birçok yeni özelliklerin yanında devam eden geçmiş unsurların üretiminin devam edilmesi bu ürünlere olan ihtiyacın asla yok olamayacağını göstermektedir.

İğne oyası havlu modelleri, iğne oyası ile yapılan yatak, seccade örtüleri, namaz başörtüleri vs.. gibi ürünlere olan ilginin artması geçmiş yaşamın anlaşılması konusunda izlenecek en doğru yolu göstermesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu önemi korumak ve bu ürünlerin artışının sağlanması, ihtiyaç ve isteklerin yanında kültürel devamlılığın korunması ile mümkün olacaktır…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Bahar dedi ki:

    İğne oyası mutlaka iyi bir uğraş kadınlar için annelerimiz için belki gecim kaynaği fakat mutlaka gözler için önlem alınıp yapılmalıdır en basit örnegi bir gözlük … sevgiler 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.