Keyifli Zamanlar – www.bitolga.com

İnsan Neden Soyut Düşünceler Üretmek İçin Düşünür ?

Neden hayal kurarız? Göz yanılsamaları neden olur? Beyin serimizin üçüncü bölümüyle sizlerleyiz

 

Beyin neden soyut düşünceler üretir?

Öncelikle beynimizin temel görevi dış dünyadaki gerçekliği tamamen öznel, değiştirilmiş ve kişiselleştirilmiş bir temsilini oluşturmak ve bizi ona inandırmaktır. İnsan oğlu beyninin kurguladığı bu yarı-sanal gerçeklikte hayatını sürdürür gider.

Kısaca bir örnekle açıklayalım; dış dünyada renk diye bir şey yoktur. Hatta ses diye de bir şey yoktur. Bunlar bir yüzeyden yansıyan farklı dalga boylarındaki elektro manyetik dalgalar veya bir dizi titreşimden ibarettir. Onları anlamlandıran bizleriz. Mesela hiç kimsenin duyamayacağı bir yerde bir ağaç devrilse ses çıkar mı? Bilim camiasının kafasını bir süre kurcalayan bu sorunun cevabı ses çıkmaz olarak cevaplandı, ancak bir dizi titreşim oluşur fakat onun ses olabilmesi için bir beyne ihtiyaç vardır.  Bu sebepledir ki dışarıdaki dünyada olan biteni asla doğrudan deneyimleme şansınız olmaz kısacası titreşimleri hep ses olarak algılarsınız.

İyi ki de beynimiz bu şekilde çalışıyor çünkü eğer beyin dış dünyadaki verileri olduğu gibi alsaydı elimizde tonlarca anlamsız veri yığınıyla kalakalırdık işte beyin bu karmaşanın olmaması için titreşimleri sese görünür ışıktaki değişimleri de renge dönüştürerek bizi bu yükten kurtarır ve bize hayatın tadını çıkarma fırsatı verir. Peki bunun yan etkileri yok mudur? Elbete ki vardır, hatta bunun en belirgini hepimizin bildiği göz yanılsamalarıdır. (sihirbazların bizi kandırmasına sebep olan) Mesela aşağıdaki resme bir bakalım.

Peki Ya Göz yanılsamaları neden olur ?

Cevaplaması zor bir soru öyle değil mi? Aslında cevap oldukça basit filin 4 bacağı var ama ayakları bacaklarının ucunda değil. Bacakların arasında kalan boşluğun ucuna ayak yerleştirilmiş ve birde en sondaki bacağın ucunda ayak var böylece ortalık iyice karışmış oluyor. Beyin bacakları sayıyor 4 tane, birde ayaklara bakıyor ki 5 tane, e bacaksız ayak mı olur o zaman 5 bacağı var. Ama 5 bacaklı fil mi olur canım işte ilizyon böyle ortaya çıkıyor beyin var olan bilgileri yorumlayarak aldığı yetmezmiş gibi bir de önceki bilgiler le birleştiriyor ve bacaksız ayak mı olur ya da beş bacaklı fil mi olur düşüncelerini içeride sizin yerinize düşünüp duruyor ve fili bir dört ayaklı, bir beş ayaklı görmenize sebep oluyor. Aslında bu beyindeki gerçeklik karmaşasının devam etmesi sonucu size peş peşe farklı gerçeklikler sunmasının bir sonucudur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.